UWAGA!!! Nowe zasady przyznawania stypendiów dla uzdolnionych uczniów

26 listopada br. Rada Gminy Duszniki podjęła nową uchwałę stypendialną. Poprzednia, uchwalona w czerwcu 2017 r. była podstawą przyznawania stypendiów uzdolnionym uczniom przez prawie trzy i pół roku. Konieczność zmiany uchwały stypendialnej wynikała przede wszystkim ze zmiany przepisów ustawy o systemie oświaty.

Obecnie Stypendium Wójta Gminy Duszniki może zostać przyznane tylko uczniom szkół podstawowych w Dusznikach, w Grzebienisku i w Sędzinku. Zmiana przepisów ustawowych uniemożliwia przyznawanie stypendium mieszkańcom gminy uczącym się w innych szkołach niż gminne. Będzie mógł je natomiast uzyskać uczeń zamieszkujący inną gminę, ale uczący się w szkole na terenie Gminy Duszniki.

W związku z likwidacją gimnazjów zmieniona została podstawa programowa w szkołach podstawowych. Obecne klasy VII i VIII realizują program wcześniej zaplanowany do realizacji w trakcie trzech lat gimnazjum. Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Dusznikach zwróciła uwagę, że zmiana systemu edukacji spowodowała większe obciążenie materiałem uczniów klas VII  i VIII oraz zwróciła się do Wójta Gminy Duszniki z wnioskiem, by zróżnicować kryterium średniej ocen w tych klasach i przyjąć taki system, jaki obowiązywał wcześniej dla uczniów klas gimnazjalnych. Wójt Gminy Duszniki postanowił przychylić się do tego wniosku. Aktualna uchwała precyzuje również dokładnie wymagane dane, które winny się znaleźć we wniosku o stypendium oraz formę przekazywania stypendium – przelew na rachunek bankowy.

O stypendium mogą się ubiegać uczniowie szkół podstawowych w Dusznikach, Grzebienisku i Sędzinku. Nagroda może zostać przyznana za wysoką średnią na koniec semestru (minimum 5,4 w klasach IV, V i VI oraz minimum 5,2 w klasach VII i VIII) oraz za szczególne osiągnięcia naukowe, tj. jedno z pierwszych trzech miejsc przedmiotowego konkursu lub olimpiady na szczeblu ogólnopolskim lub wojewódzkim. Stypendium ma formę nagrody pieniężnej w kwocie minimalnie 100 zł, a maksymalnie 500 zł.

Szczegółowe kwoty w zależności od uzyskanej na koniec semestru średniej ocen czy miejsca w konkursie i olimpiadzie znajdują się w regulaminie - w załączniku.

Z uwagi na wyjątkową sytuację i przesunięcie terminu ferii zimowych, które rozpoczną się tuż po przerwie świątecznej, wnioski o stypendium za I semestr roku szkolnego 2020/2021 będą przyjmowane do piątku 29 stycznia 2021 r.

Miejsce składania: Urząd Gminy Duszniki, ul. Sportowa 1 w Dusznikach – Biuro Obsługi Interesanta lub sekretariaty szkół z Dusznik, Grzebieniska, Sędzinka.

Uprzejmie proszę o udostępnienie zainteresowanym uczniom formularzy wniosków, klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych i regulaminu oraz umożliwienie składania wniosków w sekretariatach szkół do dnia 29 stycznia 2021 r. Wnioski złożone Państwu proszę następnie przekazać do urzędu do Biura Obsługi Interesanta, najpóźniej 1 lutego br., przy czym bardzo proszę odnotować datę wpływu wniosku do sekretariatu szkoły. Stypendia będą przyznawane w pierwszym tygodniu lutego.

Ważne!!!

Do wniosku należy dołączyć kserokopię dokumentu potwierdzających osiągnięcia ucznia na koniec semestru – np. wydruk z Librusa, ale proszę wtedy o pieczęć szkoły i podpis wychowawcy albo dyrektora na wydruku. Potwierdzenie średniej może być również zamieszczone we wniosku w sekcji „wypełnia szkoła” – również proszę by znalazła się tam pieczęć szkoły i dyrektora lub wychowawcy i średnia ocen.

W przypadku osiągnięcia jednego z pierwszych miejsc w konkursie lub olimpiadzie należy dołączyć kserokopię dokumentu stwierdzającego uzyskanie tego miejsca z pieczęcią organizatora (dyplom, itp.), ewentualnie inny dokument, który stwierdza jednoznacznie uzyskane miejsce.