ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

Światowy Dzień Zdrowia

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia 2021. To rocznica utworzenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Każdego roku święto ma inny temat przewodni. W ten sposób WHO chce zwrócić uwagę na różne aspekty związane z ochroną zdrowia na świecie. Poprzez kampanie informacyjne buduje świadomość społeczeństwa i promuje zachowania prozdrowotne.

Hasłem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia w 2021 roku są choroby wektorowe.

Głównym tematem wcale nie został wirus SARS CoV-2, który stał się nowym zagrożeniem dla naszego zdrowia i zdominował medialne informacje. W 2021 roku WHO chce zwrócić uwagę na choroby przenoszone przez wektory.

Co oznaczają wektory?

To zwierzęta, najczęściej małe organizmy takie jak muchy, kleszcze, czy komary, ale również gryzonie. Zwierzęta te są „biologicznymi pośrednikami” i przenoszą groźne dla zdrowia drobnoustroje z jednego organizmu na drugi, również na ludzi. Same organizmy – wektory nie powodują choroby. Przenoszone patogeny i pasożyty wywołują takie choroby jak np. malaria, na którą wg danych WHO w 2017 roku zachorowało 219 mln osób. Niektóre gatunki wektorów, jak np. azjatycki komar tygrysi zaczyna rozprzestrzeniać się w cieplejszych regionach Europy.

Jak na razie w naszej strefie geograficznej wektorami są najczęściej kleszcze przenoszące patogeny, które mogą wywołać boreliozę i wirusowe, kleszczowe zapalenie mózgu. Borelioza to groźna choroba. Trudna do zdiagnozowania i może dawać różne objawy. Uważajmy szczególnie teraz, bowiem najwięcej kleszczy pojawia się na wiosnę – w kwietniu i w maju.

Życzę dużo zdrowia

Agnieszka Pempera

Światowy Dzień Zdrowia - Maseczka na wesoło

Pandemia to czas wzmożonej dyscypliny i samokontroli. Wszyscy obowiązkowo nosimy maseczki w miejscach publicznych. Dlatego uczniowie klasy IV i VI przedstawili swoje modowe propozycje na kolorowe, wymarzone maseczki. Są one niezwykle barwne, zabawne, pomysłowe.  Jedno jest pewne...nasi uczniowie są bardzo kreatywni. Kto nie wierzy, niech się sam przekona i obejrzyj zdjęcia w galerii. Na pewno każdy nam takiej niezwykłej ochrony pozazdrości. A może podpatrzy pomysły naszych uczniów jakiś znany kreator mody ??? Któż to może wiedzieć??? Ja jestem pewna, że uczniowie naszej szkoły są bardzo pomysłowi i po raz kolejny wykazali się niezwykłym talentem. A i humoru też im nie brakuje.

Dziękuję za współpracę i życzę DUUUUUŻO  ZDROWIA !!!!!

Agnieszka Pempera.