WYCIECZKA DO KLUCZEWA

W dniu 13 maja br. grupa przedszkolaków z Sędzinka wyjechały na wycieczkę do Kluczewa, miejscowości położonej w powiecie wolsztyńskim, w pobliżu Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Celem wycieczki było zapoznanie przedszkolaków z dawnym życiem na wsi.  W „Chacie u Kowola” przywitano nas słodką niespodzianką: rogalikami i plackiem drożdżowym. Maluchy od razu miały okazję poznać? od kuchni? jak hoduje i pielęgnuje się zwierzęta w gospodarstwie, czym się żywią, w jakich warunkach żyją. Mogły pobawić się z młodymi króliczkami i nakarmić je. Miały też do dyspozycji rowerki, hulajnogi, wózki, huśtawki oraz drewnianą chatkę Kubusia Puchatka. Najwięcej zainteresowania wzbudziła prezentacja prac typowo gospodarskich, jak dojenie kozy i krowy, przędzenie wełny, robienie masła, pokaz ręcznie wykonanych zabawek oraz opowieści wujka Krzysia jak to było, kiedy on był mały. W kuźni z ogromnym zainteresowaniem dzieci obserwowały jak z kawałka metalu kowal potrafi ,,wyczarować'' podkowę. Miały możliwość prasowania żelazkiem na duszę. Słuchały też koncertu kowala na dwa młotki. Wykutą podkowę maluchy i starszacy zabrały do przedszkola na pamiątkę. Wiele radości sprawiły im również zabawy na placu zabaw i przejażdżka traktorem. Na koniec pobytu w Chacie u Kowola wszyscy otrzymali kiełbaski tzw. hod-dogi, zostaliśmy też poczęstowani innymi wiejskimi smakołykami: serem własnego wyrobu, chlebem ze smalcem oraz pyszną herbatą miętową. Wycieczka udała się znakomicie, dzieci były zmęczone i pełne wrażeń wracały do domu.

Edyta  Rosiak