WYCIECZKA DO KŁODAWY

12 maja  uczniowie kl.IV i V  udali się na wycieczkę do Kopalni Soli Kłodawa i Zoo Safari Borysew. W Kopalni Soli Kłodawa znajduje się  najgłębsza w Polsce podziemna trasa turystyczna.  Już na samym początku niezapomnianych wrażeń dostarczył uczestnikom wycieczki  zjazd  z prędkością 6m/s na głębokość 600 m.  Niesamowite jest  to, iż kopalnia cały czas funkcjonuje, tak więc zwiedzając podziemne korytarze i wyeksploatowane komory, spotkaliśmy górników powracających, bądź udających się do pracy. Historię powstania kopalni  i opowieści o metodach wydobycia kłodawskich złóż, przekazał wycieczkowiczom górnik solny, podczas spaceru zawiłym, podziemnym labiryntem. Idąc tunelem solnym podziwialiśmy maszyny górnicze, przyrządy pomiarowe i magazyny z materiałami wybuchowymi. Mogliśmy także zobaczyć pomieszczenia przygotowane specjalnie dla turystów – Kaplicę Św. Kingi, salę  koncertową oraz Grotę Drakuli. Na uwagę zasługuje fakt, iż  wycieczkowy szlak przebiega pośród pokładów unikatowej, liczącej ponad 200 mln lat, soli różowej. W Europie taka sól wydobywana jest tylko w Kłodawie. Ciekawostką jest, że w  2007 r. w kopalni pobito rekord Guinessa w kategorii „Najniżej odbywający się koncert muzyczny na świecie”. Pełni wrażeń, zaopatrzeni w kłodawską sól, udaliśmy się do kolejnego punktu naszej wycieczki czyli do ZOO Safari Borysew.

Przemierzając alejki ZOO  mieliśmy okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Podczas spaceru widzieliśmy wiele gatunków zwierząt z różnych kontynentów np.: białe lwy, białe tygrysy bengalskie, antylopy, zebry, bawoły afrykańskie, krokodyla syjamskiego, tapira, kangury, białe wilki. Świetną atrakcją była możliwość obejrzenia pokazowego  karmienia foki, gdzie przy okazji mogliśmy podziwiać pokaz jej akrobacji i różnych sztuczek.  Udana pogoda, piękna aranżacja  i bliskość natury sprawiły, że Safari w Borysewie było uroczym miejscem do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją geografii i przyrody. Na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

Alina  Pigla