ZAJĘCIA ADAPTACYJNE

KAŻDEGO ROKU W SIERPNIU W NASZYM PRZEDSZKOLU ORGANIZOWANE SĄ ZAJĘCIA ADAPTACYJNE DLA DZIECI, KTÓRE ROZPOCZYNAJĄ PRZYGODĘ Z PRZEDSZKOLEM. W NASZYM PRZEDSZKOLU ODBYŁY SIĘ
W DNIU 30 SIERPNIA BR.
ZAJĘCIA TE MAJĄ NA CELU:

• Integrację dzieci i rodziców z przedszkolem
  • Przybliżenie rodzicom form pracy z dziećmi
  • Swobodne rozmowy z rodzicami
  • Eliminacja stresu związanego z rozpoczęciem roku przedszkolnego
  • Zapoznanie z pomieszczeniami przedszkola (szatnia, sale zajęć,łazienki)

Adaptacja to proces polegający na przystosowaniu się jednostki lub grupy do funkcjonowania w zmienionym środowisku społecznym, przystosowaniu się do nowych jego warunków. Dzieci, które po raz pierwszy przekraczają próg przedszkola wymagają szczególnej troski
i opieki. Przedszkole powinno wspomagać ich rozwój i zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju, dzięki czemu w odpowiedni sposób przygotować do późniejszej edukacji. Przygotowanie dziecka do pozostania w przedszkolu a zarazem do rozstania z rodzicami, to zadanie bardzo trudne i ważne. Wymaga dużego zaangażowania rodziców oraz nauczycieli.
W procesie adaptacji dzieci do przedszkola dominującą formą jest zabawa. Dzięki zabawie dziecko poznaje coraz lepiej świat i stosunki społeczne, kształci umysł i umiejętności skutecznego działania, zaspokaja potrzebę ogólnej aktywności, a także tworzy pozytywne stany uczuciowe i rozładowuje napięcia emocjonalne.

Edyta Rosiak