NARODOWE CZYTANIE

2 września w ogrodzie naszego przedszkola zebrali się uczniowie i nauczyciele by po raz kolejny wziąć udział w akcji Narodowego Czytania, która organizowana jest od 2012 roku przez Prezydenta RP. W tym roku lekturą, którą wspólnie czytaliśmy  były Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Dzieło to zostało opublikowane dwieście lat temu, bo w 1822 roku        w Wilnie, jako główna część zbioru Poezyj Adama Mickiewicza. Cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce. Wiersze, a jest ich 14, ukazują szerokie możliwości pisarskie autora i do dziś budzą zachwyt wśród miłośników literatury narodowej. Podczas spotkania w ogrodzie uczniowie z uwagą wysłuchali treści czterech z nich, a były to: Pierwiosnek- utwór rozpoczynający cały cykl ballad, a pięknie zaprezentowany przez panie Alinę P. i Renatę S.; Świteź, która opowiada historię zatopionego miasta i jego mieszkańców przemienionych w niezwykłe rośliny, przedstawiona przez panią Dyrektor, panie Elżbietę        i Beatę; Świtezianka i tu w rolę narratora opowiadającego tragiczną historię miłości wcieliła się pani Katarzyna, a rolę strzelca i pięknej dziewczyny brawurowo odegrały panie Renata S. i Alina H. oraz Do przyjaciół. Ten utwór został pięknie przeczytany przez panią Agnieszkę. Na koniec uczniowie klasy piątej wspólnie zaprezentowali z pamięci Panią Twardowską, balladę, którą poznali w klasie czwartej na lekcji języka polskiego. Następnie uczniowie klasy szóstej podjęli się recytacji Powrotu taty. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze.     Z pewnością ważnym czynnikiem temu sprzyjającym była piękna pogoda.

Katarzyna  Bartos