MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego | Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kornela  Makuszyńskiego w Polkowicach

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu. W związku         z tym, iż obchody MDJO przypadały w tym roku w czasie ferii, dlatego w poniedziałek              26 lutego, uczniowie klasy 5 i 6 wzięli udział w klasowych zabawach językowych. Podzieleni zostali na grupy i zgodnie i twórczo pracowali , by jak najlepiej wykonać zadania.     Po podsumowaniu punktów, zwycięzcami w klasie 5 została grupa Sportowców w składzie: Wiktoria, Zosia, Nadia i Marcin, a w klasie 6 grupa Bez Pomysłu, czyli: Monika, Filip i Jakub.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich uczniów prosimy, by dbali o piękno i poprawność języka polskiego, także na co dzień.:))