Szkoła Podstawowa w Sędzinku

ul. Szkolna 9 64-552 Sędzinko 

tel./fax: (61) 29 18 804 

tel. kom. +48 605 834 480              

dyrektor@spsedzinko.szkolnastrona.pl

 

 

Inspektor ochrony danych -
Natalia Wielowiejska 
e-mail:  kontakt@rodo-leszno.com.pl

tel. +48 783-479-791

 

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 380954
  • Do końca roku: 232 dni
  • Do wakacji: 39 dni
1

Kartka z kalendarza

KSIĄŻKI, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ

 

Szanowni Państwo!

Jak przekonać dzieci do czytania, kiedy nie chcą sięgnąć  po lekturę, a widok rodzica z książką nie wystarcza?    Poniżej prezentuję Państwu książki, które mają szansę na zawsze utkwić w dziecięcej pamięci.  Wychowują, uczą i zarażają miłością do czytania.   W każdym wieku!

Nie podaję przedziałów wiekowych, gdyż młodsze dzieci sięgają po coś teoretycznie przeznaczonego dla starszych, a starsi sięgają po to, co  w księgarniach czy w bibliotece, leży na półkach dla dzieci. Najlepszym kluczem wyboru jest świadomość rodzica, który jest ekspertem ds. własnego dziecka. Byłoby cudownie, gdybyście Państwo sami zapoznali się z polecaną lekturą i przeżyli emocje w kontakcie z nią albo przeczytali ją wspólnie  z dzieckiem.

Warto też, spędzić czas na opowiadania dziecku baśni i przeżywaniu opowiadanej historii razem   z nim.;)

Oto moje propozycje.:

1. Pozwól, że ci opowiem... bajki, które nauczyły mnie, jak żyć (Jorge Bucay)

Ta książka, to swoista instrukcja obsługi życia. Bucay taką stworzył. To powieść, w której bohaterami są terapeuta i jego klient, leczony przez psychologa za pomocą… bajek. Jej bohater Demián jest niespokojnym chłopakiem, szukającym prawdy o życiu i o samym sobie. Trafia                       do psychoterapeuty Jorge, który pomaga mu znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania w bardzo nietypowy sposób – poprzez opowiadanie historii. Zawarta      w nich mądrość pomaga chłopcu zrozumieć swoje lęki, pragnienia i uwierzyć     w siebie.

2. Jest wiele wiar (Monique Gilbert), Bozie (Karolina Oponowicz) i Atlas mitów (Thiago de Moraes)

Wiedza o innych kulturach i religiach jest w naszym społeczeństwie dramatycznie niska, dlatego warto robić wszystko, żeby ją poszerzać. Dwie pierwsze książki wprowadzą nas w świat wyznań, a atlas zapozna z piętnastoma mitologicznymi tradycjami z całego świata.

3. Komiksowe wprowadzenie do filozofii (Kevin Cannon, Michael F. Patton)

Wiedza o filozofii, to wiedza z wielu powodów fundamentalna. O ile matematyka jest królową nauk, o tyle filozofia jest ich matką- matką myślenia.

Komiks, który polecam, nie tylko zachwyca wizualnie, ale także treściowo: jest on spójną, świetnie napisaną opowieścią. Razem z dowcipnym Heraklitem, pełniącym funkcję przewodnika, wypływamy na krętą rzekę filozofii... Komiksowe wprowadzenie do filozofii przywraca radość z poszukiwania fundamentalnych prawd. Kto ma ochotę chwycić wiosło i przyłączyć się            do wycieczki?

4. Książka wszystkich rzeczy (Guus Kuijer)

Najgłośniejsza książka laureata Astrid Lindgren Memorial Award- najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie literatury dziecięcej. Wzruszająca powieść        o chłopcu, który widzi to, czego nie widzi nikt inny. To książka o przemocy, ale tak naprawdę o nadziei i szansie na zmianę. Narratorem jest dziecko, przemocowcem (uznający się za bardzo pobożnego) ojciec, nadzieją… sami zobaczcie.

5. Włosy mamy, Grzeczna i Zły pan (Gro Dahle, Svein Nyhus)

Powyższe tytuły to jedne z wielu picture booków, czyli książek obrazkowych. Te można nazwać terapeutycznymi. W niesamowity wizualnie i doskonały merytorycznie sposób zderzają z dramatami – chorobą rodzica, patologiczną grzecznością i przemocą w domu. Poruszają serca i umysły w każdym wieku. Obowiązkowo najpierw do przeczytania przez rodzica.

6. Moja siostra mieszka na kominku (Annabel Pitcher)

Ta książka jest nam bardzo potrzebna, szczególnie w dzisiejszych czasach. Narratorem ponownie dziecko – brat dziewczynki, która zginęła w zamachu terrorystycznym. Zaprzyjaźnia się on z muzułmanką chodzącą do jego klasy. Opowieść ma wymiar uniwersalny i bardzo dobitnie pokazuje, że stereotypy są złe i krzywdzące.

7. Harry Potter (Joanne K. Rowling)

Tym, którzy czytali, tego wyboru nie trzeba uzasadniać. To nie opowieść            o chłopcu z magiczną różdżką – to historia, która odpowiada na setki pytań i na wiele sposobów pokazuje, co jest w życiu najważniejsze.

"Najszlachetniejszym i najpotężniejszym rodzajem magii jest miłość.”Słowem, nie ma powodu, by tej serii nie czytać. 

8. Świat Zofii, Jostein Gaarder

Jedynie filozofowie wyprawiają się w niebezpieczną podróż ku ostatecznym granicom istnienia.

Świat Zofii, sztandarowy w twórczości Gaardera, odniósł spektakularny sukces w Norwegii i na świecie. Powieść przetłumaczono na czterdzieści pięć języków, a w samej Polsce sprzedana została w blisko ćwierćmilionowym nakładzie. Opowiada ona o czternastoletniej Zofii Amundsen, która podążając śladami największych uczonych Europy - Platona, Sokratesa i Heideggera - odkrywa nie tylko piękno i prostotę filozoficznych nauk, ale przede wszystkim dociera         do głębin własnej duszy. Tam znajduje niezwykły i zupełnie niespodziewany skarb...

Polecam szczególnie uczniom klasy 5 i 6, którzy poznali na lekcjach historii postacie greckich filozofów.

9. Opowieści z najdalszych przedmieść i wszystkie inne dzieła Shaun Tana

Jeśli potrzebujesz kontaktu z magią myśli, słowa i obrazu, książki Shaun Tana są tym, czego szukasz. Opowieści z najdalszych przedmieść, to sentymentalna, niezwykła podróż w głąb siebie... Autor przygląda się temu, jak zwykli ludzie reagują na pojawiające się w życiu nieznane, tajemnicze, inne. Czy odkryją jego prawdziwe znaczenie? Zrozumieją? A może po prostu przeoczą zajęci swoimi sprawami. Ten genialny australijski rysownik jedną ze swoich wizualnych opowieści przerobił na animację, która otrzymała Oscara!

Czytajmy wspólnie z dzieckiem, z refleksją, miłością i otwarciem na świat i drugiego człowieka – i wtedy każdy człon tej relacji będzie stawał się lepszy: my, nasze dzieci, świat i drugi człowiek.

10. Opowieści o tym, co w życiu ważne, Calik – Tomera i inni

Co to jest stereotyp? Czy można czuć wszystko? Czy inny to znaczy - gorszy? Jak poradzić sobie z rozczarowaniem i niepowodzeniami? Z odpowiedziami     na te niełatwe pytania przychodzą Opowieści o tym, co w życiu ważne. Ta książka to zbiór bogato ilustrowanych opowiadań, które nauczą małego czytelnika, jak być odpowiedzialnym za siebie i innych, czym jest empatia oraz dlaczego stereotypy i uprzedzenia są krzywdzące, jak ważne są szacunek             i życzliwość, a także jak dobro do nas wraca. Słowem - przybliży ważne kwestie i da wskazówki, jak radzić sobie z mniejszymi i większymi problemami. Pozwoli zrozumieć, co jest w życiu naprawdę ważne.

11. Andrzej Marek Grabowski Biuro dzieci znalezionych

To może wydawać się niewiarygodne, ale historie opisane w tej książce wydarzyły się naprawdę!

A co ty byś zrobił na moim miejscu?- pytają bohaterowie opowiadań. A że są     w momencie prawdziwej próby, warto sobie odpowiedzieć na to pytanie. Może łatwiej będzie dzieciom wybrać w prawdziwym życiu? Warto to sprawdzić.

  1. Marcin Szczygielski Antosia w bezkresie

Antosia mieszka w leśniczówce Brentówka na Kresach Wschodnich. Spokojny, dostatni i szczęśliwy świat dziewczynki rozpada się we wrześniu 1939 roku, gdy Polskę atakują hitlerowskie Niemcy, a zaraz potem sowiecka Rosja. Ojciec Antosi trafia na wojnę, a ona razem z matką zostają aresztowane przez NKWD   i deportowane do Kazachstanu.

Przez pryzmat tułaczych losów swojej bohaterki, Marcin Szczygielski opowiada o dramacie tysięcy polskich dzieci, które podczas II wojny światowej zostały    na rozkaz Stalina pozbawione domu i przymusowo wywiezione do Kazachstanu i na Syberię. Ta unikatowa we współczesnej literaturze dziecięco-młodzieżowej powieść przybliża młodym czytelnikom mało znane wydarzenia z niedawnej historii Polski, które teraz przypominają się w obliczu rosyjskiej napaści           na Ukrainę.

13.Komisja Europejska wydała książkę dla dzieci zatytułowaną Dziewczynka, która miała oczy szeroko otwarte 

Książeczka pt. „Dziewczynka, która miała oczy szeroko otwarte” opowiada historię małej Ukrainki Sofii, która w nowej szkole w Polsce poznaje wyjątkowo spostrzegawczą koleżankę Alinę, nazywaną przez swoich bliskich Bystre Oczko. Autorzy książki poprzez relację dziewczynek pokazują, jak ważne jest, by zwracać uwagę na innych, oferować im wsparcie i wykazywać chęć zrozumienia ich problemów. Sofia, bohaterka opowiadania, takiego wsparcia bardzo potrzebowała, gdy po ucieczce przed wojną podjęła próbę integracji        w nowym kraju. Darmowy ebook do pobrania ze strony dziennika librus.

Polecam śledzić bloga Ani Kamyszek-Cieślarczyk, która jest specjalistką           w zakresie literatury dla dzieci.

 

Katarzyna Bartos