Historia naszej miejscowości

Sędzinkowieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, w gminie Duszniki.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.

Na przebiegającej w pobliżu autostradzie A2 utworzono w obrębie wsi MOP "Sędzinko"

W 2008 roku wieś zmieniła swój wygląd. Z funduszy gminnych oraz unijnych została wyremontowana główna droga prowadząca przez wieś. Dwa lata później wyremontowano salę w Wiejskim Domu Kultury.

Sędzinko- Zalesie

Te dwie miejscowości, leżą na lewym brzegu rzeki Mogielnicy, tworzą jedno sołectwo. Sędzinko jest większe - liczy ponad 250 mieszkańców. Zalesie zamieszkuje niespełna 100 osób.
O historii tych wsi niewiele wiadomo, gdyż nie zachowały się żadne zapiski sprzed wieków. Jedynie badania archeologiczne pokazały, że znajdujaca się przy drodze Zalesie-Sędziny tzw. Dziwna Góra była we wczesnym średniowieczu grodziskiem typu pierścieniowatego, które spełniało funkcje obronne. Jedynym zabytkiem na terenie sołectwa jest poniemiecki pałac. W dokumentach z 1846r. zapisane jest, że właścicielem majątku, wktórego skład wchodziły Sędziny, Sędzinko i Zalesie był Oppen. Obecnie pałac jest własnością gminy, znajdują się w nim mieszkania.
W Sędzinku znajduje się szkoła podstawowa, która dorobiła się sali komputerowej, przedszkole, do którego uczęszcza ponad 60 dzieci z okolicy oraz Wiejski Dom Kultury, w którym odbywają się dość liczne imprezy. Od niedawna wieś może pochwalić się ładnym boiskiem piłkarskim.  W Sedzinku działają również Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna.

źródła: